Na preventivní prohlídku u praktického lékaře má každý dospělý nárok jednou za dva roky. Vždy procházíme a doplňujeme rodinnou, osobní, sociální a pracovní anamnézu. Zvláštní důraz se klade na informace o kardiovaskulárních onemocněních, hypertenzi, poruchách metabolismu tuků, diabetu mellitu, nádorových onemocněních a závislostech. Dále se při preventivní prohlídce kontroluje a doplňuje očkování, provádí se vyšetření moči diagnostickým papírkem a podle věku a rizikových faktorů se doplňují další vyšetření zejména se zaměřením na prevenci onokologických onemocnění:
-
Laboratorní vyšetření:Vyšetření lipidů (koncentrace celkového cholesterolu, HDL-cholesterolu, LDL-cholesterolu a triacylglycerolů) se provádí při první preventivní prohlídce po ukončení péče u pediatra a dále ve 30, 40, 50 a 60 letech věku,Vyšetření glykemie je také součástí první prevence po odchodu od praktického lékaře pro děti a dorost. Znovu se vyšetřuje od 40 let věku ve dvouletých intervalech.
- EKG se provádí ve 40 letech věku a dále pak ve čtyřletých intervalech
- Prevence kolorektálního karcinomu: okultní krvácení ve stolici (FOB) se stanovuje speciálním testem od 50 let věku. Od 55 let je toto vyšetření možné nahradit endoskopickým vyšetřením – tzv. screeningovou kolonoskopií. Ta se pak provádí jednou za deset let.
- Prevence nádorů prsu: u žen od 45 let při preventivní prohlídce ověřujeme, zda žena v uplynulých dvou letech absolvovala screeningové mammografické vyšetření prsů ať už cestou svého praktického lékaře nebo gynekologa. Pokud výsledek vyšetření není k dispozici, dostane žena doporučení k mammografii.
Podrobné informace o preventivních prohlídkách naleznete ve vyhlášce č. 70/2012 Sb., která jejich náplň upravuje.